Poradenství pro život. Vaše sny jsou naší výzvou


Menu


Novinky

17.5.2021

Investice do Zlata/Stříbra/Platiny  jednodušeji než kdy jindy. Ideální zajištění pro Vás, Vaše děti.

V dnešní době opravdu něco na co se můžete bez rizika spolehnout. 


Stěhování firmy 21.3.2021

Firma se přestěhovala konečně do nových prostor :) Klienti se mohou těšit na krásné prostředí.


Změny sazeb Hypoték od března 20.3.2021

Snadnější a rychlejší vyřízení hypotéky s úrokem již od 1,89%Služby

Zaměřujeme se s klienty na jejich sny jako na společné životní projekty, kde se snažíme dosáhnotu maximální úspěšnosti. :)

Snažíme se s individuální péčí nejen přiblížit klienty k jejich vysněným cílům a snům, ale zajistit, aby je mohly žít. :)

 

 Sledujte naše články na facebooku a na twitteru  Snimek-obrazovky-2021-05-17-171530_2Snimek-obrazovky-2021-05-17-171610_2

 

 

Aktuality

Zprávy z trhu 19. týden 2021

Aktuální pohled

Již mnohokrát jsme zmínili negativní vztah mezi výnosy dluhopisů, cenou US dolaru a zlatem v našich komentářích. Úterní pokles ceny amerických dluhopisů a s ním související výprodej na zlatě byl způsoben komentáři americké ministryně financí Janet Yellenové. Ta poněkud neuváženě řekla, že může být nutný vzestup úrokových sazeb, aby se zabránilo přehřátí ekonomiky. Toto její prohlášení však trhy nevzaly v potaz na dlouho. V závěru týdne navíc investory velice zklamal dubnový report z amerického trhu práce. Místo očekávaného přírůstku o 1 mil. pracovních míst došlo k růstu zaměstnanosti pouze o 266 tisíc. Americký dolar začal okamžitě ztrácet. NFP report (pozn.: statistiky Non Farm Payrolls jsou považovány za lakmusový papírek situace v americké ekonomice, který mimo jiné ovlivňuje rozhodování Federálního rezervního systému.) naznačil, že utahování měnové politiky Fedu ještě není za dveřmi. Trhy nyní čekají první růst sazeb až v polovině roku 2023. Naopak poslední vývoj se líbí zlatu, které vyskočilo o více než 20 dolarů za unci během 20 minut po zveřejnění NFP. Kov se tak v pátek obchodoval o 4 % výše než na začátku týdne, na úrovni tříměsíčního maxima.

Fundamentální aspekty

Minulý týden byl na fundamentální vlivy, vyjma USA a ČR, poměrně chudý.

Ekonomika USA v dubnu vytvořila pouhých 266.000 míst, trh čekal růst o 1 milion. Desetileté výnosy USA po silně neuspokojivých datech z amerického trhu práce okamžitě klesly o 10 bazických bodů.

Míra nezaměstnanosti USA v dubnu vzrostla na 6,1 %, odhad trhu byl nastaven pouze na 5,8 %.

Schodek zahraničního obchodu USA v březnu dosáhl historického maxima 74,4 mld. USD.

Český rozpočtový deficit láme nové rekordy. Za první čtyři měsíce deficit narostl na rekordních 192 miliard korun (ze 125 miliard v březnu). Zatímco z počátku roku vypadal plán ministryně Schillerové počítající s deficitem 500 miliard korun jako přehnaně pesimistický, a již tradičně vytvořený s velkou rezervou, po čtyřech měsících je vše jinak. Třetina roku je za námi a pokud se něco zásadního nezmění, budeme za deficit okolo půl bilionu korun ještě rádi.

Guvernér ČNB Rusnok ze zasedání ČNB: „Zmírnila se nejistota, kdy se (zvyšováním sazeb) začít. Není nutné začátek utahování sazeb odkládat. Nebudu spekulovat, zda by sazby mohly stoupnout už v červnu. Stoupnout by mohly na každém zasedání. Že k nějakému zvýšení (úrokových sazeb) letos dojde, o tom jsem už 100procentně přesvědčen. Rada se k debatě o sazbách vrátí i na červnovém zasedání.“

Rusnok dále komentoval: „Souběžně vidíme nové inflační tlaky, které nyní vidíme jako mnohem pravděpodobnější. Tato situace nám říká, že takto nízké sazby nebude nutné držet příliš dlouho a mohlo by to být dokonce kontraproduktivní. Tento scénář v Golden Gate dlouhodobě považujeme za nejpravděpodobnější, nejen v ČR. Teď, když se naše predikce začínají měnit v realitu nezbývá než doporučit přikoupit do portfolia drahé kovy. Zkušenosti z loňského jara při nástupu pandemie jednoznačně prokázaly naše tvrzení, že ochráněn před těmito (nejen) ekonomickými tlaky je pouze ten, kdo kov v portfoliu v té době již bude mít!

ČNB zhoršila odhad fiskálního schodku pro rok 2021 na 8,2 % HDP. V únorové prognóze ho předpokládala na úrovni 6,5 % HDP.

Dlouhodobý fundament zůstává pro ceny drahých kovů extrémně růstový.

Technické aspekty

Minulý týden zlato dělalo investorům do drahých kovů pouze radost. Z pondělní otevírací ceny 1 767,7 USD/oz uzavřelo týdenní obchodování na páteční zavírací ceně 1 831,3 USD/oz. Po třítýdenním boji se v minulém týdnu zlatu podařil silný rostoucí pohyb a výskok nad úroveň 1 800 USD/oz. Rostoucí pohyb pokračoval až do konce týdne. Zlato testuje úroveň 1 830 USD/oz – nejvyšší cenu od února 2021. Z technického pohledu se cena drahého kovu přibližuje horní limitě klesajícího kanálu (na grafu vyznačeno žlutou pivotovou linií). Tato linie je poměrně silnou rezistencí a nelze vyloučit cenový návrat a otestování úrovně kolem 1800 USD/oz. V rámci nastupujícího trendu by se jednalo o dobrou zprávu. Bez tohoto testu by byl totiž další růst zrozen pouze z přehnaných emocí, což obvykle není zdravý základ rostoucího trendu. Dvě další rezistence se nacházejí na úrovních 1 850 a 1 875 USD/oz. Nástup střednědobého růstového trendu budeme s vyšší pravděpodobností komentovat po proražení právě tohoto cenového pásma, v oblasti souběhu pivotové linie a středové linie dlouhodobého růstového kanálu.

Stříbro se v minulém týdnu chovalo stejně jako zlato. Od pondělní otevírací ceny 25,87 USD/oz stříbro přidalo přes 6 % a uzavřelo týden na ceně 27,47 USD/oz. Pokud se ceny zlata a stříbra dostávají skutečně k nástupu růstového trendu, mohl by být cenový růst poměrně rychlý. Síla tohoto scénáře je podpořena i tím, že se oba drahé kovy nacházejí v období tzv. poklesové sezonality. Pokud je obava investorů z nástupu inflace tak silná, že oba trhy dotvořily cenová dna, je to velmi silná růstová indikace. Pro stříbro i nadále svědčí všechny budoucí scénáře, zejména „zelené“, nebo chcete-li, ekologické naladění programu prezidenta Bidena. Případný pád ekonomik do významného krizového scénáře pak podpoří měnovou funkci stříbra, respektive funkci bezpečného přístavu.

Platina nadále respektuje středovou linii rostoucího cenového kanálu. V minulém týdnu cena také rostla. Z otevírací ceny 1 205,2 USD zakončila týden na ceně 1 254,5 USD/oz. Na platině momentálně pozorujeme pokus o proražení cenové rezistence a pravděpodobně pokus o překonání střednědobých maxim kolem ceny 1 350 USD/oz.

Na COT reportech zlata vidíme poněkud jiný obrázek, než na stříbře či platině. Na obou bílých kovech pozorujeme divergence (směrový rozchod short pozic commercials a ceny kovu) tak, jak jsme zvyklí. Zlato však spíše konverguje (souběh směru short commercials a ceny kovu), což znamená, že velcí hráči do shortů zatím nevstupují, nebo současné sázky na pokles spíše uzavírají. Jde o býčí signál pro cenu zlata. Pokud totiž cena dál poroste, byl by předčasný nástup do short pozic zbytečně finančně nákladný. COT reporty vysílají pozitivní signály stran růstu ceny drahých kovů.

Dlouhodobý trend je jednoznačně extrémně růstový.

Střednědobý výhled

V rámci střednědobého výhledu se začínají kumulovat podobnosti ekonomické situace s rokem 2008.

Jedná se například o situaci v průmyslové výrobě USA, kde pozorujeme takový tlak na růst cen, který byl naposledy právě v roce 2008. Více detailů pro zájemce zde.

Nástup býčího trendu se zdá již velmi blízko (viz technická analýza výše), pokud již nezačal proražením cenové hladiny zlata 1 800 USD/oz. V letošním roce očekáváme růst zlata zhruba k úrovním přes 2 000 USD/oz. Pokud se stříbra týká, výhled zůstává nezměněn, neboť cena stále míří k pásmu rezistence na cenové hladině 30–35 USD/oz. Obchodní ředitel Golden Gate a.s., Pavel Ryba, očekává v letošním roce dokonce proražení all time high ceny stříbra, kolem hodnot 50 USD / oz.

Nástup růstové fáze očekáváme zhruba v průběhu 2. kvartálu roku 2021, časové okno pro dosažení uvedených hodnot budeme nadále upřesňovat podle aktuálního vývoje.

Dlouhodobý výhled

V dlouhodobém výhledu již, bohužel, pozorujeme mračna na obzoru. Jak si všímají již i v zahraničí, česká vláda nemá scénář, jak zkrotit státní dluhy. Ratingové agentury v takovém případě snižují své hodnocení – a to zase zvyšuje úroky ze státních dluhů a prodražuje financování státu. Více informací ohledně kritické situace v naší ekonomice naleznete v přiloženém odkazu zde.

Nelze než opakovat, že se zlato a stříbro historicky ukázaly jako dokonalá ochrana majetku právě v situacích, kdy se státy pokoušely vyrovnat s likvidačním zadlužením a nástupem inflace. Momentálně je před námi právě inflační epizoda, skrze kterou bude stát přesouvat kupní sílu našich úspor do svých rukou, ve snaze zaplatit část svého zadlužení z našich peněz. Ačkoliv nás netěší komentovat takovou situaci právě v případě ČR, je nejvyšší čas přesunout úspory a majetek do protiinflační části portfolia. Do drahých kovů, které se řadí na startovní čáře dalšího rostoucího trendu.